Dzień 28 listopada nie ucieszył ładną pogodą, wręcz przeciwnie, pochmurno było i w powietrzu wisiał deszcz. Ale byliśmy umówieni na spacer przyrodniczy o profilu grzybowym, do pobliskiego Parku Krajobrazowego Promno, którego lasy od szkoły dzieli jedynie kilkaset kroków.
Wyruszyliśmy więc, ale nim skierowaliśmy się w stronę lasu, zatrzymaliśmy się …. na skwerku przy wejściu do szkoły!
Cóż się bowiem okazało? Ano to, że występują tam dwa grzyby, z których jeden – błyskoporek ukośny Inonotus obliquus – jest objęty ochroną częściową ochroną gatunkową, a drugi – berłóweczka frędzelkowana Tulostoma fibriatum – znajduje się na Czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych Polski, która skupia wszystkie gatunki grzybów uznane za rzadkie (R), zagrożone (V), wymierające (E) i wymarłe (EX) oraz o nieokreślonym zagrożeniu (I). Berłóweczka frędzelkowana jest opatrzona kategorią V – wymierający.
Oto chroniony błyskoporek ukośny na przyszkolnej brzozie, nieco zmoczony padającym chwilami, albo mżącym deszczem:
A oto berłóweczka frędzelkowana (V – wymierająca) z przyszkolnego skwerku:
Gdy zapoznaliśmy się z tymi grzybami, czemu chronione (dla zapewnienia racjonalnego zbierania, tylko na zezwolenia, gdyż ma właściwości lecznicze) albo czemu zagrożone (z uwagi na specyficzne upodobania siedliskowe i zanikanie siedlisk), ruszyliśmy do lasu 🙂
Tam przyglądaliśmy się wszystkiemu grzybowemu, co napotkaliśmy na swojej drodze, a przeważnie były to bardzo aktywne w owocnikowaniu o tej wilgotnej późnojesiennej porze saprotrofy rozkładajace rozmaitego rodzaju drewno.
Grupowe zdjęcie pamiątkowe stanowiło dopełnienie tego leśno-grzybowego wydarzenia 🙂
Serdeczne podziękowania dla Pani Nauczycielki i niezwykle aktywnych i zainteresowanych Jej Uczniów. Żadnemu z uczestników nie była straszna ta niepewna pogoda, a zainteresowanie tematem wycieczki zwyciężyło pogodowe niedogodności 🙂