Pszczoły, życie w roju, pasożytnicze roztocza – Akademia Młodych Przyrodników i Akademia Bardzo Młodych Przyrodników 14-17.09.2022

Pszczoły, życie w roju, pasożytnicze roztocza – Akademia Młodych Przyrodników i Akademia Bardzo Młodych Przyrodników 14-17.09.2022

No i ruszyliśmy! Rozpoczęliśmy kolejny rok Akademii Młodych Przyrodników i Akademii Bardzo Młodych Przyrodników. Warsztaty wokół tematu pszczelego otwierały nasz temat roku. Planujemy szerzej pytać, co daje nam przyroda? Inauguracja najmłodszej naszej grupy była w Pobiedziskach 14 września, zaś starsze grupy wystartowały 16 i 17 września w Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze.

Podczas zajęć pszczelarskich prowadzonych przez Mikołaja Charchutę poznaliśmy skryte życie pszczelego roju, jego biologię, gospodarcze znaczenie tych zwierząt i szereg zagrożeń, które ich dotyczą. Przeprowadzone przez obserwacje makro- i mikroskopowe dały podstawę do formułowania hipotez, które wspólnie studiowaliśmy. Dokonane odkrycia grupa błyskawicznie przekształcała w pomysły zastosowań nawet tych najmniej oczywistych aspektów pszczelarstwa. Były więc ręcznie robione świece, smaki miodów, podglądanie pasożytów i moli woskowych.

W nowym roku zajęć przewodnikiem po pszczelich historiach był Mikołaj – student biotechnologii i bioinformatyki. Razem z rodziną prowadzi przydomową pasiekę kontynuując wielowiekowe tradycje bartnicze.

Dodaj komentarz