Czym jest dla nas dziedzictwo?

Czym jest dla nas dziedzictwo?

Młodzież i dziedzictwo? To możliwe. Jesteśmy tego dobrym przykładem. W ramach międzynarodowego projektu współpracy naszej grupy KO_Pracownia z innymi organizacjami z Finlandii oraz z grupami z Lokalnej Grupy Działania Trakt Piastów przygotowaliśmy film. Powstał on dzięki zaangażowaniu naszych młodych członków stowarzyszenia według autorskiego pomysłu z Darią Mielcarzewicz. Projekt pod nazwą „Dziedzictwo lokalne w oczach młodych mieszkańców obszaru LGD” rozpoczął się na dobre właśnie w tym roku.

Jego celem było przedstawienie naszych działań z dziedzictwem. Jako młodzi ludzie chcieliśmy pokazać, co jest dla nas w nim, co organizujemy wokół tematu dziedzictwa w regionie Kasztelanii Ostrowskiej. Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe jest dla nas bardzo istotne. Chcemy je chronić, aby przetrwało jak najdłużej. Cały czas poznajemy nasz region i jego tajemnice. Działamy i dokumentujemy jego przejawy zanim zniknie na zawsze. Staramy się angażować mieszkańców regionu i pokazywać miejsce, w którym żyjemy. Szukamy powiązań przeszłości z teraźniejszością. W filmie wystąpili Maja Grendel, Patrycja Jerzyńska, Wiktoria Jędrzejczak, Tadeusz Panowicz oraz Helena Zenker.

Badamy nasz region. Szukamy ciekawych miejsc, zabytków, obiektów kulturowych, a także ciekawych przyrodniczo miejsc i cennych gatunków. Wszystko zapisujemy w stworzonej przez nas Bazie Danych o Regionie. Od wiosny rozwijamy systematycznie Bazę z regionalistą Tadeuszem Panowiczem, który dołączył do naszego zespołu dokumentatorów. Spisujemy jego cenną wiedzę, pracując w zespole międzypokoleniowym. Docelowo planujemy ustawiać drogowskazy i tablice, które będą popularyzowały wiedzę o naszym regionie.

Ten film to też zaproszenie dla osób, które podobnie jak my interesują się kulturą i historią regionu. Zapraszamy każdego, niezależnie od tego ile ma lat, komu bliskie są działania na rzecz miejsca, w którym żyje. Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy – wystarczy pasja i zainteresowanie. Bazę rozwijamy dzięki wsparciu specjalistów, dzięki czemu można samemu wiele nauczyć się. Razem możemy więcej! Jeśli chcesz do nas dołączyć śmiało dzwoń (tel. 519 731 344) lub pisz na adres e-mail kasztelaniaostrowska@gmail.com

Helena Zenker, Wiktoria Jędrzejczak, Patrycja Jerzyńska

Dodaj komentarz