Poziomka nie tylko owocowa

Poziomka nie tylko owocowa

🍓 Letnie polany w lesie lub zarośla kryją smakowite i zdrowe dzikie poziomki. Nie mamy na myśli tutaj tylko owoców. Warto poznać właściwości lecznicze również liści.
Poziomka pospolita (Fragaria vesca) jest bardzo łatwa do rozpoznania. Ma trzylistkowe liście, które owłosione są na dolnej stronie i osadzone na długich ogonkach. Co ciekawe, owoc nazywany jest orzeszkiem i położony jest na zmięśniałym, czerwonym i pachnącym dnie kwiatostanowym, zatem zachwycamy się walorami smakowymi tej właśnie części poziomki.
 
🍓 W celach leczniczych zbiera się młode i nieuszkodzone młode liście poziomki (Folium Fragariae). Liście najlepiej zbieraj ręcznie od maja do sierpnia i susz w temperaturze nie przekraczającej 40°C. Wówczas zachowują one naturalny zapach i słabo gorzki smak. Zawierają między innymi garbniki, olejki eteryczne i witaminę C. Ziółka z liści poziomki powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce i stanowić codzienny napój wzmacniający dla osób anemicznych i nerwowych. Ponadto są skutecznym środkiem przeciw nieżytom żołądka i jelit połączonych z biegunką, przeciw chorobom układu moczowego i nerek oraz kamicy. Sfermentowane liście mogą być zamiennikiem herbaty. Poziomkę możemy stosować także zewnętrznie, wykonując ze sparzonych wrzątkiem liści okłady na zainfekowane rany. Odwar zaś możesz stosować do płukania jamy ustnej.
 
☘️ Jak zrobić herbatę z liści poziomki?
Najpierw naszą poziomkę musisz poddać zwiędnięciu. Następnie zwiń liście w mokrą ściereczkę i wystaw na słońce na kilka godzin. Następnie wsyp do słoika, żeby liście mogły dalej fermentować. Trzymaj je jeszcze przez około 24 godziny w ciepłym miejscu w słoiku, a następnie wysusz. I pyszna herbata z poziomki gotowa.
 
🌱 Kilka słów od botaniczki…
Warto wiedzieć, że poziomka pospolita należy do rodziny różowatych. Podobnie jak truskawka, śliwka, morela, jabłko, czy gatunki dzikich róż. Kwiaty mają zbliżony plan budowy. Posiadają mnóstwo pręcików i centralnie osadzony jeden słupek. Jest to bardzo pożyteczna rodzina botaniczna, która dostarcza nam mnóstwo smacznych owoców.
 
Smacznej, lipcowej herbaty.

Dodaj komentarz