przygotowujemy Społeczny Raport o Bioróżnorodności i Krajobrazie Kasztelanii Ostrowskiej
NAUKOWCY I BADACZE
Wiemy, jak bardzo jest potrzebna w takich opracowaniach wiedza ekspercka. Dzięki temu finalna wersja raportu może prezentować wysoką wartość merytoryczną, a przez to stanowić kompendium wiedzy wykorzystywanej w dyskusji społecznej i realnym planowaniu krajobrazu w samorządach i instytucjach związanych z zasobami i ochroną przyrody. Grono osób w tej podgrupie realizuje swoje prace podczas spotkań roboczych, analizy materiałów terenowych, konsultacjach i edukacji. Wyniki prac zespołu naukowego będą wiążące dla wniosków zapisanych w Raporcie. Dotychczas do prac podgrupy badaczy dołączyli:
dr hab. prof. UAM Julian Chmiel
Zakład Botaniki Systematycznej i Środowiskowej, Instytut Biologii Środowiska, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Zainteresowania badawcze: Geobotanika. Przeobrażenia flor pod wpływem czynników naturalnych i antropopresji. Biologia i ochrona gatunków zagrożonych. Biologia gatunków inwazyjnych i mechanizmy ich rozprzestrzeniania się.
dr hab. prof UAM Zbigniew Celka
Zakład Botaniki Systematycznej i Środowiskowej, Instytut Biologii Środowiska, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Zainteresowania badawcze: Botanik z zamiłowania od lat zajmujący się związkiem człowieka i rośliny. Główny kierunek zainteresowań naukowych związany jest z mechanizmami antropogenicznych przemian flory roślin naczyniowych zachodzących w okresie od neolitu po czasy współczesne w Europie Środkowej i Wschodniej. Przedmiotem badań są przede wszystkim miejsca dawnego osadnictwa, m.in. grodziska i zamczyska. Związane z nimi rośliny stanowią doskonały materiał do badań nad synantropizacją szaty roślinnej. Jedną z ważnych grup roślin, które na miejscach osadniczych znalazły swoje refugia, są relikty (pozostałości) dawnych upraw. Ich biologia, chorologia, taksonomia i zagadnienia etnobotaniczne są przedmiotem szczegółowych badań. W ramach moich zainteresowań naukowych znajdują się także zagadnienia biologiczne, ekologiczne i fitogeograficzne wybranych gatunków roślin naczyniowych, m.in. gatunków ginących, inwazyjnych, segetalnych, ruderalnych i torfowiskowych.
prof. UPP dr hab. Władysław Danielewicz
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy, Katedra Botaniki i Siedliskoznawstwa Leśnego
Zainteresowania badawcze: Drzewoznawstwo, fitosocjologia, ekologia roślin, ochrona szaty roślinnej, inwazje biologiczne. Tematyka badawcza: zmienność, zasięgi oraz ekologia drzew i krzewów (np. w rejonach górskich i dolinach rzecznych), gatunki zagrożone – tendencje dynamiczne i przyczyny recesji (np. czeremcha skalna, brzoza niska, sosna błotna, wierzba borówkolistna), udział drzew (np. świerka i dębów) w strukturze i funkcjonowaniu ekosystemów, dynamika wysokogórskich zbiorowisk leśnych (Karkonosze), wyniki introdukcji zagranicznych gatunków drzew i krzewów w Polsce, zmiany środowiska leśnego pod wpływem ekspansji gatunków obcych.
mgr inż. Sonia Paź-Dyderska
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk
Zainteresowania badawcze: Funkcjonowanie roślin naczyniowych w ekosystemach leśnych, cechy funkcjonalne roślin oraz ich zmienność w zależności od uwarunkowań środowiskowych, zmiany zasięgów geograficznych roślin pod wpływem zmian klimatycznych. Interesują mnie również możliwości związane z rozwojem nauki obywatelskiej.
dr hab. Marcin Dyderski, prof. ID PAN
Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk
Zainteresowania badawcze: Biologia i ekologia ekosystemów leśnych ze szczególnym uwzględnieniem antropopresji. Ekologia inwazji, ekologia miasta, modele rozmieszczenia gatunków.
prof. dr hab. Beata Frydryczak
Instytut Kultury Europejskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Zainteresowania badawcze: Kulturowe studia krajobrazowe jako przestrzeń badawcza, która swoje korzenie ma w badaniach kulturowych i estetyce, próbującą z humanistycznej perspektywy zdefiniować krajobraz jako taki i warunkujące go czynniki.
dr Krzysztof Kowalski
Katedra Zoologii i Ekologii Kręgowców, Instytut Biologii, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Zainteresowania badawcze: Naukowiec i nauczyciel akademicki, biolog, ekolog, przyrodnik, popularyzator nauki. Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie zatrudniony w Katedrze Zoologii i Ekologii Kręgowców na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zainteresowany ekologią kręgowców (głównie ryjówek i płazów), ekofizjologią, ekologią behawioralną oraz toksykologią zwierząt. Prowadzi badania nad toksycznością, ewolucją i znaczeniem jadów zwierzęcych.
mgr Jan Kucharzyk
Instytut Biologii Środowiskowej, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego; Centrum Ochrony Mokradeł
Zainteresowania badawcze: Botanika, gatunki ginące, dynamika i funkcjonowanie ekosystemów mokradłowych, czynna ochrona siedlisk przyrodniczych i gatunków.
dr Anna Kujawa
Polskie Towarzystwo Mykologiczne
Zainteresowania badawcze: Mykologia i botanika. Od wielu lat prowadzę badania dotyczące różnorodności grzybów w Polsce, ich rozmieszczenia, zagrożeń i ochrony. Wśród moich zawodowych zainteresowań jest też rozwój zielonej infrastruktury terenów miejskich i wiejskich oraz popularyzacja wiedzy mykologicznej i botanicznej.
dr hab. inż. Przemysław Kurek
Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Zainteresowania badawcze: Interakcje rośliny-zwierzęta ze szczególnym uwzględnieniem rozsiewania nasion i kształtowania różnorodności gatunkowej przez działalność zwierząt (inżynieria ekosystemowa) na przykładzie borsuka w środowisku leśnym.
Tadeusz Panowicz
Stowarzyszenie „Kasztelania Ostrowska”; Towarzystwo Wiedzy Powszechnej; Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki; Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne; Towarzystwo Miłośników Gniezna; Towarzystwo Miłośników Pobiedzisk
Zainteresowania badawcze: Historia regionu Kasztelanii Ostrowskiej, dzieje Wielkopolski ze szczególnym uwzględnieniem okolic Gniezna.
dr Rafał Szymczyk
Sekcja Lichenologiczna, Polskie Towarzystwo Botaniczne
Zainteresowania badawcze: Rozmieszczenie i ekologia porostów Wysoczyzny Elbląskiej, ekologia porostów drzew przydrożnych, ekologia porostów w zbiorowiskach leśnych, porosty na obszarach chronionych, zagrożenie i ochrona porostów, grzyby naporostowe.
dr inż. Anna Wierzbicka
Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Zainteresowania badawcze: Leśniczka z pasji i wykształcenia. Zoolożka zajmująca się bezkręgowcami. Edukatorka leśna i popularyzatorka nauki.
mgr Michał Zacharyasiewicz
Zakład Zoologii Ogólnej, Instytut Biologii Środowiska, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Zainteresowania badawcze: Moje zainteresowania naukowe koncentrują się na roztoczach z podrzędu Uropodina (Acari: Mesostigmata). Zajmuję się ich ekologią, zoogeografią i taksonomią. Tematem badań w ramach realizowanego doktoratu jest rola martwego drewna w kształtowaniu się zgrupowań tych roztoczy.